Jak změnit obývací pokoj a tím i svůj život k lepšímu

30. listopadu 2017 v 13:52 | Franta Pavlíček |  Bydlení

Říká se, že muži si interiéru bytu, ve kterém bydlí, většinou ani pořádně nevšimnou. Já si to ale nemyslím. Mě můj byt zajímá a chci se v něm cítit dobře!


Stejně tak se říká, že malé kroky vedou k velkým cílům, a tak věřím, že přeměnou obývacího pokoje posiluji i svůj celkově pozitivní postoj k životu. Věřte nebo ne, je to jednoduché: chcete-li zlepšit svůj život, zlepšete si prostor vašeho obývacího (nebo i jiného) pokoje.

Životní změnou k lepšímu může být i změna interiéru bytu

Čas od času potřebuje změnu každý z nás. I když se považuji za typického muže, nevidím nic špatného na péči o interiér bytu, jedná se přece o prostor, ve kterém trávím velkou část svého života. Zdá se mi, že si stále nedostatečně uvědomujeme, jakým způsobem na nás prostředí, ve kterém pobýváme, působí a jak je nebezpečné vzhled tohoto prostředí zanedbávat.

To, že se nám prostor jeví příjemný, neobsahuje pro nás zbytečné zařízení a doplňky, není chaotický ani příliš strohý, nám totiž dokáže stimulovat dobrou náladu. Tak proč se tedy vylepšení vlastního životního prostoru bránit?

Kde začít? V obývacím pokoji!

Zodpovědět otázku, kterou místností v bytě mám při proměně k obrazu svému začít, je velmi jednoduché. Je to přece obývací pokoj! Trávíme v něm podstatnou část času, kdy jsme doma, a obývací pokoj by měl být především relaxační zónou.

Rozhodl jsem se, že hlavním kritériem při výběru nového vzhledu tohoto pokoje, který je zároveň i srdcem bytu, bude pouze má osobní spokojenost. Nenechám se zlákat líbivými trendy, které sice působí efektně, ale mně se ve skutečnosti vůbec nelíbí. Stejně tak se nebudu snažit místnosti za každou cenu dodat intelektuální či nonšalantní městský stylový ráz. Jedná se zde v první řadě o mou spokojenost, nikoliv o spokojenost návštěv!

Dvakrát měř, jednou řež…

Základem úspěchu každé dobře provedené změny je její kvalitní příprava a plánování, které v tomto případě především spočívá v přesném vyměření parametrů místnosti a stanovení finančního limitu. Rozpočet se pak skutečně nesmí přesáhnout, stejně tak jako není vhodné vybírat si časově náročná řešení, která se mohou dále ještě termínově prodlužovat.

Plán musí mít prostě své jasné kontury. Výsledku napomohou také nejrůznější plánovací programy, které lze i zdarma či za mírný poplatek stáhnout online. Nahradí tak dokonale milimetrový či čtverečkový papír a navíc dokážou představit velmi realistické 3D modely výsledné podoby místnosti.

Osobně jsem při plánování ale myslel nejen na stanovený finanční a časový limit, ale i na to, že jednoduchá řešení bývají často těmi nejlepšími. Přijde mi, že jednoduše zařízená místnost působí mnohem lépe než místnost, jejíž přípravě je nezřídka věnováno obrovské penzum času, energie a peněz, ale která finálně vypadá spíše chaoticky než harmonicky a poklidně. Podle tohoto pravidla, tj. dělat věci jednoduše, jsem postupoval celou dobu proměny obývacího pokoje.

Základní vybavení každého dobrého obýváku je…

Jako v dopravě existují silnice hlavní a silnice vedlejší, tak i v prostředí bytu existuje nábytek hlavní a nábytek, který je vedlejší. A jaký je tedy dle mého soudu hlavní nábytek pro obývací pokoj?

Jednoznačně je to kvalitní sedačka a kvalitní křeslo, zvané též jako ušák. Není většího potěšení než se večer spokojeně a velmi pohodlně usadit do křesla či na sedačku a skutečně chvíli nic nedělat. Nirvána pak může někdy překvapivě spočívat pouze v usazení v křesle se sklenkou dobrého vína a poslechem krásné hudby.

Život může být velmi jednoduchý… Z tohoto důvodu nedoporučuji na sedací soupravě šetřit, protože její nepohodlná verze ztrácí logiku svého opodstatnění. Relaxovat se musí přece v pohodlí.

Kam usadit blikající magickou bedýnku?

Ať se nám to líbí či ne, sledování televizních programů či pouštění filmů se prostě stalo neoddělitelnou součástí našich životů. I když samozřejmě netvrdím, že se této činnosti má člověk věnovat permanentně. Když se však dívat na televizní obrazovku, tak jedině pohodlně!

To znamená mít obrazovku dostatečně velkou a umístěnou v optimální vzdálenosti od sedačky či křesla a i s ohledem na to, že na televizi je nutné dobře vidět z několika úhlů. Výběr ideálního konferenčního či jiného stolku, na kterém je obrazovka usazena, není jednoduchý, ale vyplatí se hledat. Podmínkou je pak především jeho stabilita a dostatek vnitřního úložného prostoru.

Podtržení dobrého vzhledu

Krokem, který pak dílo přeměny úspěšně završí, je výběr nejen světelně, ale i esteticky kvalitního lustru, který váš obývací pokoj dokáže rozjasnit i tehdy, když je během doby denního světla vypnutý. Zbývá tedy jen se k proměně rozhodnout, ostatní pak půjde samo, protože všechny činy přece začínají pouhými myšlenkami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama